Дефиниция разширение

Първото нещо, което трябва да се направи, за да се разбере и разбере смисълът на разширяването на понятието, е да се открие нейният етимологичен произход. В този смисъл можем да кажем, че се намира на латински, точно в "prorogare", което е резултат от сумата от две различни части:
- Префиксът "про-", който е еквивалентен на "напред".
- Глаголът "rogare", който може да бъде преведен като "попитайте" или "опитайте се да получите".

разширение

Удължаването е продължение на определен срок . Това означава, че когато се желае вече определен период или трябва да бъде удължен, се установява разширение.

Да предположим, че един издател започва конкурс за история и кани авторите да представят своите творби до 31 август включително . Имайки предвид исканията на много автори да удължат срока, издателят обявява удължаване и установява ново закриване на конкурса за 15 септември.

Може да се случи нещо подобно с датите на фактурата . Телефонната компания изпраща фактура, съответстваща на месец май, на своите клиенти, като определя като дата на падежа на 10 юни . Поради естествена катастрофа, която поражда икономически затруднения, компанията взема решение за удължаване с 20 дни и по този начин удължава срока за плащане.

Разширенията, известни също като допълнителни, удължени или допълнително време, са чести в някои спортове . В този случай удължението е допълнително време за игра, което се добавя към регламента, когато се регистрира равенство. По този начин разширяването предоставя възможността това равенство да бъде нарушено и има печеливш екип.

Всеки спорт установява серия от правила относно разширенията. Така например, в футбола те се равняват на два пъти повече от петнадесет минути всеки. Ако в края на тези резултати резултатът все още е равен, какво ще се случи е развитието на дузпи.

В баскетбола, от своя страна, допълнителният период на удължаване е 5 минути и същото време се определя за други спортове, като например хокей на лед.

Много са разширенията, които вече са се случили с историята на спорта като цяло. Такъв би бил случаят например с този, който е играл Испания в мача на финала на Световното първенство по футбол срещу Холандия. Футболният градски стадион в Йоханесбург, в Африка, беше мястото на това събитие, което накара испанския отбор да спечели победата след допълнителното време на полузащитника на футболния клуб Барселона, Андрес Иниеста, вкара гол. Той вкара в 116-ата минута на мача.

Например: баскетболен мач в Лигата на ACB Испания завършва с резултат 75-75 в края на 40-те минути игра . След това започва удължаване от 5 минути . В случай, че първото удължаване също завършва с равенство, тъй като много други ще се играят при необходимост, докато не бъде обявен победител.